Uspjeh – kako ga preživjeti?

Svi mi težimo nekom uspjehu: privatnom, poslovnom, društvenom…Želimo uspjeti u stvaranju obitelji, poslovnom pothvatu, u prijateljskoj partiji karata, pomaganju djetetu u izradi makete za školu ili vrtić, u organizaciji rođendana, iznenađenja za dragu osobu, čovjeku je jednostavno u krvi da teži uspjehu.

Definicija uspjeha nije za svakog jednaka, vrlo je različita od pojedinca do pojedinca. Za nekoga je uspjeh uspon na Ivančicu, za nekoga na Mount Everest. I ponekad uspon na Ivančicu može za pojedinca zahtijevati veći napor i trud nego za onog koji osvaja Mount Everest, jer svatko ima svoja eventualna tjelesna, duhovna ili neka druga ograničenja.

Ljudi ponekad znaju napraviti listu stvari koje žele ostvariti npr. do 30-og rođendana, ili prije braka, ili prije umirovljena, smrti… Poneki uspiju, poneki ne. Poneki od, recimo 50 nabrojenih ciljeva, ostvare 35 i zadovoljni su zbog toga što im je malo tko davao šanse da će uopće doći do dvoznamenkastog broja, a poneki ostvare svih 50 i zadaju si novih 50.

Koji su sad uspješniji? Uspješne su obje grupe ako su zadovoljne svojim uspjehom, ako ne osjećaju neki manjak, neku prazninu da nešto fali, nešto nedostaje.

PREPORUKA:  "Predsjednica naše Udruge velika je vjernica i smatra da je potrebno organizirati duhovne sadržaje za naše članove"

_____________________INTERMEZZO_________________

Donirajte udrugu Mlada pera

_____________________________________________________

I kad uspijete, uspjeh je najbolji indikator koliko imate prijatelja, tko su vam prijatelji. Poznata je stvar da svaki čovjek ima pravih, iskrenih i odanih prijatelja koji su mogu nabrojati na prste jedne ruke. Svi ostali su poznanici. No ima i ljudi koji vam nisu prijatelji, čak se ni ne poznajete, ali će se veseliti vašem uspjehu i čestitati vam na njemu.

Na žalost, ima i onih kojima će vaš uspjeh smetati. Iz nekog neodređenog razloga, jer vi ih ničim ne ugrožavate niti vaš uspjeh ima utjecaja na njihov život, ali vaš uspjeh njima smeta. Tko su ti ljudi?

Prvenstveno, to su oni tzv. prijatelji koji su jako ljubazni prema vama samo kada nešto trebaju, neku uslugu ili pomoć od vas. Zatim su to oni ljudi koji inače mrze sve oko sebe i svi su im neprijatelji i svi su krivi što se oni smatraju neuspješnima. Jer da tih drugih nema, oni bi onda sigurno bili uspješni. I to su oni ljudi koji imaju startne pozicije iste kao i vi, ali vi ste uspjeli u nečemu u čemu oni nisu. To je isto kao npr. u tvornicama s većim brojem radnika. U takvim tvornicama poslodavci najčešće griješe što odličnog radnika stave u poziciju nekog poslovođe ili srednjeg menadžmenta. Jer ako taj radnik nema organizacijskih sposobnosti i karakteristike vođe, od odličnog radnika on postaje nesposoban šef. I kad se pojavi novi odličan radnik, taj šef , ili osoba koja misli da je šef, osjeti se ugroženim. I budući da nema odlike vođe, umjesto da iskoristi prednosti odličnog radnika, počinje mu podmetati klipove. Kad ni to ne pokaže rezultate, tada započinje ono najgnjusnije, ljudski najniže moguće vladanje – počinje ponižavati tog radnika. I pri tom, u svoj svojoj malograđanštini, neinteligenciji, ne shvaća da svojim pokušajima ponižavanja zapravo pokazuje koliko je on sam plitak i nesposoban da se pokaže kao osoba od autoriteta.

PREPORUKA:  Kod nekih stvari nema se pravo na izbor

I tako ispada, da kad vas počnu vrijeđati i omalovažavati, da to znači da ste uspjeli. I tu ne smijete upasti u klopku, da postanete takva plitka, zavidna osoba. Pokažite da ste opravdano zaslužili uspjeh i nastavite dalje, ne preskačući, već jednostavno zaobiđite takve spodobe. Nisu vrijedne vašeg truda i energije. Trud i energiju usmjerite prema onim iskrenima koji vam čestitaju i koji shvaćaju kakav je trud iziskivan od vas da uspijete.

I kad uspijete zaobići takve kreature ne dozvolivši im da vas strovale u vlastito blato, uspjeli ste u najvažnijem životnom cilju: ostati čovjek!

Odgovori